Który Windows 10 jest dla mnie?
Pytanie takie wcześniej czy później musi sobie zadać prawie każdy użytkownik Windowsa, zwłaszcza, że najpopularniejszy Windows 7, już nie długo nie będzie wspierany, tak jak stało się to z Windowsem XP i Vistą.
Czasem dobrym momentem na decyzję o instalacji systemu Windows 10 jest chwila kiedy nasz stary system został zainfekowany lub uszkodzony w inny sposób, ewentualnie podjęliśmy decyzję o zmianie dysku na nowy, większy, a może szybszy typu SSD.
W ramach wymiany lub naprawy systemu możemy pokusić się o całkiem nowy system Windows 10. Czy musimy instalować system w serwisie naprawy komputerów i laptopów? Niekoniecznie.
W ramach tego wpisu postaram się choć trochę przybliżyć problematyką związaną z instalację systemu Windows 10. Może to pomoże komuś podjąć taką decyzję.
Jak wiadomo Microsoft dopuszcza instalację Windowsa 10 z wykorzystaniem poświadczeń (klucza) z Windowsa 7 lub Windowsa 8 czy 8.1.
Kiedy więc podejmiemy decyzję o zmianie systemu na Windows 10, a mamy klucz od starego systemu Windows 7, 8, lub 8.1 trzeba tylko wiedzieć którą wersję wybrać aby to zadziałało.
Do dyspozycji mamy trzy wersje systemu:
1. Windows 10 Home,
2. Windows 10 Pro,
3. Windows 10 Home Single Language.
I w zależności od posiadanej wcześniej wersji Windows, której poświadczenia chcemy użyć, musimy wybrać jedną z nich.
Pierwszą czyli Windows 10 Home wybieramy jeśli mieliśmy:
Windows 7 Starter
Windows 7 Home Basic
Windows 7 Home Premium
Windows 8/8.1
Windows 8.1 z usługą Bing
Drugą czyli Windows 10 Pro zastępujemy wersje:
Windows 7 Professional
Windows 7 Ultimate
Windows 8 Pro
Windows 8.1 Pro
Windows 8/8.1 Professional z programem Media Center
Windows 10 Pro
A wersją Windows 10 Home Single Language zastępujemy:
Windows 8/8.1 Single Language
Windows 8 Single Language z usługą Bing
Jeśli to czysta instalacja to przed instalacją warto zastanowić się czy chcemy korzystać ze starego BIOSu czy UEFI. Jeśli oczywiście nasza płyta daje taką możliwość. Wiąże się to z decyzję dotyczącą wyboru stylu partycji MBR czy GTP.
Aby użyć stylu GTP musimy mieć płytę główną z obsługą UEFI oraz system w wersji 64 bitowej. Jakie plusy? Najważniejsze dla zwykłego użytkownika to brak ograniczenia do 4 partycji oraz obsługa dysków powyżej 2TB. Jeśli wybieramy 32 bitową wersję systemu to jesteśmy skazani na styl partycji MBR.
W czasie instalacji musimy dokonać wyboru 32 czy 64 bity, a następnie możemy być poproszeni o wybranie wersji systemu Windows 10. W wyborze wersji powinny nam pomóc wiadomości z początku tego wpisu.
W kolejnym kroku pokazujemy dysk ewentualnie partycję gdzie nasz nowy Windows ma być instalowany. I czekamy na zakończenie instalacji, gdzieś po drodze trzeba będzie jeszcze podać nazwę użytkownika i ewentualnie hasło do Wi-Fi, wyrazić kilka zgód i skonfigurować podstawowe ustawienia, reszta to czekanie.
Opisana powyżej wersja instalacji to instalacja „czysta”, uruchomiona na etapie bootowania z DVD lub Pendriva.
Oczywiście możemy uruchomić instalację z poziomu działającej starej wersji Windowsa, w takim przypadku instalator pozwoli nam zdecydować czy zachować nasze pliki i programy czy zainstalować czystego Windowsa 10 i usunąć starą wersję. Jeśli robimy to w ten sposób to mamy 30 dni na powrót do starej wersji.
Czy coś może pójść nie tak? Oczywiście.
Dlatego przed aktualizacją istniejącego systemu lepiej odinstalować program antywirusowy oraz programy służące do optymalizowania systemu. Jeśli tego nie zrobimy może okazać się, że bez wizyty w serwisie naprawy komputerów i laptopów nie naprawimy systemu. Jeśli po instalacji lub po pierwszej aktualizacji sterowników nie zobaczymy pulpitu, a ciemny ekran, warto uruchomić dziesiątkę w trybie awaryjnym i spróbować przywrócić poprzednie sterowniki ekranu.
Jeszcze jedno. Jeśli mamy ulubioną drukarkę, skaner lub inne urządzenie wielofunkcyjne to warto sprawdzić czy jest obsługiwane przez Windows 10. Czasem może się okazać, że po podniesieniu wersji Windowsa czekają nas wydatki związane z zakupem nowych peryferii bo instalacja starej drukarki nie zadziałała w Windows 10.