Najpierw sprawdźmy czy przypadkiem nie doszło do zajęcia zbyt dużej powierzchni partycji systemowej (zwykle to dysk C). Sprawdzamy to w oknie „Mój komputer” lub „Ten komputer” w zależności od wersji systemu Windows. Ilość wolnego miejsca nie powinna być mniejsza niż 10% powierzchni tej partycji. Jeśli miejsca jest dosyć to OK. jeśli jest go za mało to należy je zwolnić.
Warto zastanowić się czy spowolnienie było stopniowe czy może komputer zaczął mulić z dnia na dzień. Jeśli stało się to raptownie, nie instalowano wcześniej żadnych nowych programów, a proces się pogłębia może to wskazywać na uszkodzenie dysku twardego. Wstępnie jego stan możemy zweryfikować przy pomocy programu CrystalDiskInfo. Program wizualizuje historię pracy dysku zapisaną w SMART i oprócz podania wielu ważnych parametrów w jasny sposób informuje nas os jego stanie. Zwracana informacja to „Dobry”, „Uwaga” i „Zły”. W przypadku dwu ostatnich konieczny jest natychmiastowy backup i wymiana dysku. Dysku z wynikiem „Uwaga” nie należy używać do instalacji systemu ale spokojnie można go użyć do przechowania mniej ważnych danych.
Jeśli stan dysku nie budzi wątpliwości powinniśmy przyjrzeć się zainstalowanemu oprogramowaniu. Dotyczy to przede wszystkim programów antywirusowych. Powinniśmy używać tylko jednego programu, jeśli mamy więcej to trzeba podjąć decyzję i wybrać jeden z nich, a drugi odinstalować.
Nie dotyczy to skanerów antywirusowych uruchamianych na żądanie.
Następny etap to oczyszczenie dysku ze śmieci pozostałych po instalacji programów i naszych wizyt w Internecie. Do tego możemy użyć programu Ccleaner. Po instalacji jeśli chcemy zmienić język interfejsu to po lewej stronie wybieramy przycisk Opcje (options) potem zakładkę ustawienia (settings) i na górze z rozwijanego menu wybieramy nasz język. Dla mniej doświadczonych użytkowników zalecam uruchomienie z ustawieniami domyślnymi, wyczyści niepotrzebne żeczy jednocześnie pozostawi hasła zapamiętane w przeglądarkach. Proces czyszczenia uruchamiamy w zakładce „Cleaner” naciskając przycisk „analiza”, a następnie „uruchom cleaner”.
Drugim etapem jest czyszczenie rejestru z nieaktualnych wpisów. Tą czynność wykonujemy wybierając zakładkę rejestr, a następnie „skanuj by znaleźć problemy” oraz „napraw zaznaczone problemy”.
Wielu użytkowników nie pamięta o konieczności czyszczenia laptopów i komputerów z kurzu.
Bród wewnątrz komputera czy laptopa zakłóca swobodny przepływ powietrza, a co za tym idzie zmniejsza wydajność chłodzenia. W przypadku przegrzewania się układu system zmniejsza jego wydajność, a w skrajnych sytuacjach może nawet wyłączać zakurzonego laptopa aby zapobiec uszkodzeniu.
Przyspieszenie pracy laptopa lub komputera możemy też uzyskać instalując system nie na dysku talerzowym (mechanicznym) oznaczanym HDD, a na dysku elektronicznym z oznaczeniem SSD. Dyski SSD ostatnio potaniały i taka wymiana stała się opłacalna. Zwłaszcza, że po takiej zmianie nasz spowolniony laptop lub komputer „dostaje prawdziwego kopa”:).