Naprawa bootloadera w systemie Windows 10 (UEFI)

Wielu użytkowników komputera czy laptopa spotkało się z sytuacją kiedy system się nie uruchamia. W przypadku problemów z uruchomieniem Windows 10 wynikających z uszkodzenia rozruchu i objawiającym się między innymi powtarzającym się na etapie automatycznej naprawy, ekranem z wyborem układu klawiatury, możemy podejrzewać uszkodzenie bootloadera. Poniżej metoda naprawy dla dysków w trybie GPT i „nowego BIOS” UEFI.

Na początek musimy mieć na płycie lub pendrive wersję instalacyjną Windows 10 z której uruchomimy komputer. W tym miejscu opisałem jak taki nośnik przygotować. Po uruchomieniu wybieramy naprawę komputera a następnie w opcjach zaawansowanych wybieramy wiersz poleceń (CMD).

Po uruchomieniu się nowego okna wpisujemy kolejno polecenia i zatwierdzamy przyciskając ENTER. Najpierw poleceniem DISKPART uruchamiamy program Diskpart, a potem wpisujemy polecenie LIST VOL które wyświetli listę woluminów. Nas interesuje wolumin z systemem plików FAT32 o rozmiarze od 99 MB do 400 MB.

Screen z  wiersza poleceń z uruchomionym programem Diskpart

Na załączonym zrzucie jest to wolumen 2 i jak widać brak przy nim litery partycji, aby wykonać kolejne czynności musimy ją nadać. Najpierw wybieramy ten wolumen poleceniem SEL VOL 2, a następnie poleceniem ASSIGN nadajemy pierwszą wolną literę. Poleceniem list vol możemy sprawdzić efekt. Na tym etapie trzeba zapamiętać nowo nadaną literę oraz literę, którą jest oznaczona partycja z systemem Windows (tu jest to odpowiednio „I” oraz litera „C”).

Screen z Diskpart z komendą list vol

Teraz wpisujemy polecenie SEL VOL 2 (czyli wybieramy świeżo oznaczony wolumen).

Następnie formatujemy ten wolumen poleceniem

FORMAT FS=FAT32

Potem możemy sprawdzić czy litery partycji nie uległy zmianom, a jeśli nasza partycja znowu nie ma litery to ją wybieramy i wpisujemy kolejny raz komendę ASSING

Możemy zamknąć program Diskpart poleceniem EXIT.

Teraz żeby dokończyć naprawianie bootloadera w systemie Windows 10 (UEFI) w ciągle otwartym wierszu poleceń wpisujemy

BCDBOOT C:\WINDOWS /S I: /F ALL (gdzie C: jest dyskiem z plikami Windows, I: jest literą przypisaną do ukrytej partycji).

Bootloader Windows 10 powinien być już naprawiony. Przed zakończeniem naszych działań warto jeszcze posprzątać czyli usunąć z partycji EFI wcześniej nadaną literę. Czyli ponownie uruchamiamy Diskpart i dla naszego przypadku piszemy:

LIST VOL
SEL VOL 2
REMOVE LETTER=I

Screen z Diskpart przedstawiający opisane komendy.

Wpisujemy EXIT wyjmujemy nośnik z instalacją Windows 10 i uruchamiamy komputer.

Mam nadzieję, że ten wpis okaże się pomocny ale zaznaczam, że wszystkie te działania wykonujesz na własną odpowiedzialność. Jeśli kompletnie nie wiesz o co chodzi to lepiej zleć naprawę serwisowi.