srebry pendrive z logo windows 7

Bootowalny pendrive

Często kiedy chcemy zainstalować  system na nowym laptopie okazuje się, że nie jest to takie proste. Owszem, mamy płytę instalacyjną z systemem ale nasz laptop nie ma napędu DVD. Jedynym wyjściem jest instalacja systemu z bootowalnego pendrive.  Samo skopiowanie plików z płyty lub obrazu ISO na pendrive nie powinno być problemem dla nikogo, ale wcześniejsze przygotowanie takiego nośnika by można było z niego startować komputer nie jest już takie oczywiste.

Oczywiście można wykorzystać jedno z istniejących narzędzi które zrobi to za nas, ale jeśli ktoś woli sam zrobić bootowalny pendrive, to poniższy opis może się przydać. Tak naprawdę polega to na wpisaniu komend z poziomu wiersza poleceń. Potrzebny nam będzie laptop lub komputer i pendrive o wielkości zależnej od kompilacji jaką zechcemy na nim umieścić. Do tworzenia samo uruchamiającej się pamięci flash USB (pendriva) wykorzystamy wiersz poleceń oraz program DISKPART.  W laptopie z działającym systemem Windows w okno znajdź lub uruchom wpisujemy: „CMD”

Uruchamia się okno wiersza poleceń.

Teraz wpisujemy: „DISKPART”

Uruchamia się okno programu DISKPART

Teraz aby zidentyfikować , który dysk mamy poddać modyfikacji wpisujemy komendę: „LIST DISK”

 

 

 

 

 

 

W moim przypadku jest to dysk 2, aby dokonać na nim zmian piszemy „SEL DISK 2”, zatwierdzamy „ENTER”, a następnie w celu wyczyszczenia nośnika, wydajemy komendę „CLEAN”.

 

 

 

 

 

 

Teraz musimy utworzyć partycję główną. Wpisujemy: „CREATE PARTITION PRIMARY”.

 

 

 

 

 

 

Po utworzeniu partycji musimy oznaczyć ją jako aktywną, piszemy: „ACTIVE” zatwierdzamy i formatujemy.

 

Wybór czy FAT 32 czy NTFS uzależniamy od wielkości największego pliku znajdującego się w kompilacji.  FAT 32 zapisuje maksymalnie pliki o wielkości 4GB. Piszemy dla FAT 32:

„FORMAT FS=FAT32 QUICK” , a dla NTFS – „FORMAT FS=NTFS QUICK”

 

 

 

 

 

 

Pozostało nam tylko poinformować system o konieczności nadania dla naszej partycji litery, wpisujemy komendę: „ASSIGN”

 

 

 

 

 

 

Teraz możemy zacząć kopiowanie plików i katalogów instalacyjnych.

Obrazy ISO z Windows możemy pobrać ze stron Microsoft lub innych miejsc gdzie są udostępnione. Warto pobierać najnowsze obrazy co pozwoli nam zmniejszyć ilość, koniecznych do późniejszego pobrania i instalacji, aktualizacji.